آزمایش تعیین زمان گیرش گچ

نام آزمایش: تعیین زمان گیرش گچ

وسایل مورد نیاز:

  1. صفحه پلاستیکی یا شیشه ای
  2. ترازو دیجیتال
  3. بشر
  4. کاردک مخصوص
  5. دستگاه وی کات
  6. زمان سنج (کرنومتر)

 

روش اجرای آزمایش تعیین زمان گیرش گچ

این آزمایش از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول زمان گیرش اولیه ملات گچ و در بخش دوم زمان گیرش ثانویه (نهایی) ملات گچ اندازه گیری خواهد شد.

 

تعیین زمان گیرش اولیه

ابتدا با انجام آزمایش تعیین نسبت آب به گچ در قبلا در این وبلاگ به توضیح آن پرداخته بودیم، یک ملات گچ با نسبت اختلاط مشخص با آب تهیه می کنیم و به محض اینکه شروع به مخلوط کردن گچ با آب کردیم زمانسنج باید شروع به کار کند. 

سپس ملات آماده شده را به صورت ۳ دایره بر روی صفحه شیشه ای یا پلاستیکی که در اختیار داریم میریزیم، تا دایره هایی با شعاع حدود ۱۰ سانتی متر ایجاد کند.

پس از آن با استفاده از کاردک خطوط و یا شیارهایی روی دایره های گچ ایجاد می کنیم، در صورتیکه پس از ایجاد شیار، ملات گچ به حالت اولیه برنگشت، گیرش اولیه اتفاق افتاده و زمان این اتفاق مشخص کننده زمان گیرش اولیه خواهد بود.

تعیین زمان گیرش ثانویه (نهایی)

برای تعیین زمان گیرش ثانویه (گیرش نهایی) ملات گچ آماده شده، پس از اینکه گچ به زمان گیرش اولیه خود رسید، ملات را از درون قالب خارج کرده و در دستگاه وی کات قرار می دهیم.

سیستم دیتگاه وی کات و سوزن آن به گونه ای طراحی گردیده است که می توان با ان زمان گیرش نهایی ملات گچ را محاسبه نمود.

نکته حائز اهمیت این است که، امروزه با پیشرفت علوم آزمایشگاهی و ابداع دستگاه های جدید، سیستم های وی کات الکترونیکی وارد بازر گردیده است که، با قرار دادن ملات گچ درون محفظه آن، آزمایش تعیین زمان گیرش اولیه و گیرش ثانویه گچ بصورت کاملاً خودکار و اتوماتیک انجام گرفته و نتایج آن با درصد خطای بسیار کم در دسترس خواهد بود.

تعیین زمان گیرش گچ استاندارد زمان گیرش گچ آزمایش گیرش اولیه گچ زمان گیرایی ثانویه ساختمانی سمنان گیرش اولیه ثانویه گچ گیرش اولیه و نهایی گچ با دستگاه ویکات

تعیین زمان گیرش اولیه گچ با آزمایش کاردک

تعیین زمان گیرش گچ استاندارد زمان گیرش گچ آزمایش گیرش اولیه گچ زمان گیرایی ثانویه ساختمانی سمنان گیرش اولیه ثانویه گچ گیرش اولیه و نهایی گچ با دستگاه ویکات

دستگاه وی کات جهت تعیین زمان گیرش نهایی گچ

فهرست