آزمایش تعیین نسبت آب به گچ

نام آزمایش: تعیین نسبت آب به گچ

تعیین نسبت آب به گچ یکی از رایج ترین و البته یکی از مهمترین آزمایش های کیفی گچ ساختمانی می باشد. اطلاع از نسبت دقیق ترکیب آب و گچ نقش بسیار مهمی در تهیه یک ملات گچ ساختمانی با کیفیت بالا ایفا میکند بطوریکه اگر آب و گچ با نسبتهای دقیق و صحیح با یکدیگر ترکیب نشوند ممکن است ملات گچ دارای کارایی لازم و مورد انتظار نباشد. بطوریکه ترکیب آب و گچ با نسبت غیرعلمی می تواند حتی موجب نارسایی هایی مانند عدم چسبندگی مناسب گچ به دیوار، ترک خورد گچ پس از اجرا و زرد شدن سطوح گچکاری شده شود.

اجرای آزمایش تعیین نسبت آب به گچ نیاز به وسایل خاص و ویژه نداشته و می توان آن را با یکسری وسایل ابتدایی انجام داد.

رعایت نسبت ترکیب حاصل از نتایج این آزمایش ضامن کیفیت بالای ملات گچ خواهد بود و مشکلات حین اجرای گچکاری را به حداقل خواهد رساند.

وسایل مورد نیاز:

  1. بشر
  2. ترازوی دیجیتال

 

روش اجرای آزمایش تعیین نسبت آب به گچ

برای محاسبه نسبت آب به گچ، ابتدا ۵۰۰ گرم گچ را بطور دقیق توزین می کنیم. سپس ۱۰۰ میلی لیتر آب کاملاً خالص را درون یک بشر میریزیم.

پس از آن ۵۰۰ گرم گچی را که قبلاً توزین کرده ایم را بر روی یک کاغذ ریخته و آن را به آرامی به بشر محتوی آب اضافه می کنیم. این کار را تا زمانی ادامه می دهیم که پودر گچ بصورت انباشته داخل آب را پر کند و بر روی سطح آب، گچ خشک برای مدت ۲ تا ۴ ثانیه نمایان شود.

پس از آن اضافه کردن گچ به آب را متوقف می کنیم و وزن گچ باقی مانده را محاسبه می نمائیم. از روی وزن گچ باقیمانده روی کاغذ، مقدار گچ افزوده شده به آب قابل محاسبه خواهد بود.

بدین ترتیب می توان این نسبت را محاسبه کرد. مثلا اگر ۸۰ گرم گچ به آب افزوده باشد نسبت آب به گچ بصورت زیر خواهد بود:

نسبت آب به گچ = ۱ به ۱٫۶

نسبت آب به گچ آزمایش محاسبه نسبت آب و گچ سفیدکاری نسبت اختلاط آب و گچ سفیدکاری ساختمانی روش تعیین نسبت مخلوط کردن آب و گچ ساختمانی شرح آزمایش تعیین آب و گچ

۱ دیدگاه.

فهرست