آزمایش تأثیر افزودنی ها بر زمان گیرش گچ

آزمایش تأثیر افزودنی ها بر زمان گیرش گچ

تئوری آزمایش:

در صنعت گچ بسیار اهمیت دارد که روند گیرایش و سخت شدن گچ مشخص شود و لذا برای اندازه گیری زمان گیرش در کل دو روش عمده مرسوم است که یکی را بیشتر مورد استفاده قرار میدهند

همچنین باید توجه داشته که زمان گیرش ملات گچ، به نوع سنگ گچ و دمای پخت آن نیز بستگی دارد.

نکته حائز اهمیت دیگر نیز این است که اگر از آب گرم برای تهیه ملات گچ جهت آزمایش استفاده کنید، خمیر گچ سریع تر می گیرد.

هر چه میزان آب ملات گچی بیشتر باشد، گچ دیرگیرتر شده و مقاومت ملات سخت شده ی آن نیز کاهش می یابد و برعکس.

در هنگام خشک شدن گچ، می توان برای تسریع کار، آن را جلوی بخاری گذاشت، اما اگر خیلی زیاد داغ شود که نتوان به آن دست زد، گچ نرم شده و می ریزد.

 

آزمایش تعیین استاندارد زمان گیرش اولیه و نهایی گچ ساختمانی به روش دستگاه سوزنی (ویکات)

این روش طبق استاندارد کشور آلمان فقط برای گچ هایی کاربرد دارد که در گچ مواد افزودنی مخلوط شده باشد.

مخلوط آب و گچ را مطابق محاسبات انجام گرفته در آزمایش تعیین نسبت آب به گچ حاضر می کنیم و سپس آن را در استوانه ای مخروطی شکل (مخروط ناقص) مخصوص لاستیکی سخت که قطر بزرگتر آن بر روی شیشه ای قرار دارد ریخته و پر می کنند و سطح استوانه را به وسیله یک کاردک صاف می نمایند.

با آزاد کردن اهرم دستگاه سوزنی میله هدایت با سوزن را آهسته بر روی سطح گچ قرار می دهند. فواصل فرو بردن سوزن از یکدیگر در سطح گچ نباید کمتر از ۱۲ میلیمتر باشد. زمان گیرایش اولیه زمانی است که سوزن در دستگاه ۱۸ میلیمتر بالای صفحه شیشه ای ثابت بماند. این زمان از ابتدای مخلوط کردن گچ در بشر باید محاسبه گردد.

 

شرح آزمایش تأثیر افزودنی ها بر زمان گیرش گچ

مواد و وسایل مورد نیاز

  • گچ میکرونیزه
  • آب تمیز
  • روغن
  • دستگاه ویکات که تشکیل شده است از : شیشه زیر قالب ( مخروط) مخروط ناقص فلزی یا لاستیکی، روکش سوزن، صفحه مدرج، میله متحرک بوزن ۳۰۰ گرم و سوزن
  • کاردک
  • تراوز دقیق (ترازو دیجیتال)
  • بشر
  • کرنومتر

 

ساخت دوغاب گچی

برای ساخت دوغاب گچی و سپس افزودن خاک رس و نمک از نسبت گچ به آب ۱٫۲۵ استفاده می کنیم.

 

افزودن رس : ۳ درصد از گچ

Batch = 100gr         گچ = ۱۱۲٫۵gr        رس = ۱۲٫۵gr

افزودن نمک : ۱٫۵ درصد از گچ

Batch = 100gr         گچ = ۱۲۳٫۲gr        نمک = ۱٫۸۸gr

برای ساخت دوغاب بهتر است ابتدا مواد افزودنی را خوب در آب حل کنیم و سپس اقدام به افزودن گچ به روش ۹۰ – ۶۰ – ۶۰ – ۹۰ می کنیم.

پس از اختلاط کامل گچ کرنومتر را استارت زده و تا گیرش نهایی گچ صبر می کنیم.

پس از آماده سازی دوغاب قالب دستگاه ویکات را کاملاً آغشته به روغن نموده و دوغاب را بلافاصله درون آن میریزیم تا کاملاً پر شود.

سوزن دستگاه را به صورت مماس بر روی لبه قالب تنظیم کرده و منتظر میمانیم. با رها کردن سوزن دستگاه در دوغاب زمانی که سوزن به صورت مماس بر روی سطح ماند کرنومتر را نگه داشته و زمان را می خولنیم.

تعیین زمان گیرش گچ استاندارد زمان گیرش گچ آزمایش گیرش اولیه گچ زمان گیرایی ثانویه ساختمانی سمنان گیرش اولیه ثانویه گچ گیرش اولیه و نهایی گچ با دستگاه ویکات

نتیجه گیری آزمایش تأثیر افزودنی ها بر زمان گیرش گچ

با توجه به اعداد بدست آمده، زمان گیرش گچ با افزودنی خاک رس ۱۸ دقیقه و زمان گیرش گچ با افزودنی نمک ۶٫۲ دقیقه طول میکشد که نتیجه میگیریم نمک یک افزودنی زود گیر کننده و خاک رس افزودنی روانساز یا دیرگیر کننده است.

فهرست