گچ ضد آب

گچ ضد آب چیست؟

گچ ضد آب محصولی است بر پایه گچ‌های ساختمانی معمولی که با روش‌های خاص و با بکارگیری افزودنی‌های ویژه در برابر آب بطور کامل مقاوم شده است.

یکی از خصوصیات منفی گچ های ساختمانی که به روش سنتی و غیر مدرن در کشور تولید می شوند، و اصولاً یکی از ضعف های اساسی گچ، مقاومت پایین این کالا در برابر رطوبت و آب خوردگی است.

گچ هایی که در ایران تولید می شوند اصولاً در برابر آب خوردگی و رطوبت مقاومت بسیار کم و اندکی دارند بطوریکه اگر سطح گچ کاری شده در مجاورت رطوبت و آب قرار بگیرد، سطح مورد نظر طبله می کند و گچ از سطح جدا خواهد گردید و پس از رفع رطوبت این پوشش گچی جداشده به جای خود باز نمی گردد.

به همین دلیل همواره توصیه شده است که  از به کار بردن گچ در مکانهای که با رطوبت در تماس هستند، خودداری شود.

تاکنون راهکارهای مختلفی برای ضد رطوبت و ضد آب کردن سطوح گچی پیشنهاد شده است که به اختصار برخی از آن ها را بررسی خواهیم کرد:

  • استفاده از رنگ های روغنی: هرچند استفاده از رنگ روغنی راهکار جالبی برای بالابردن مقاومت یک سطح گچی در برابر رطوبت است، اما رنگ های روغنی پس از مدتی (بسته به میزان رطوبت بین چند ما تا چند سال) قابلیت خود را از دست می دهند و سطح گچی مقاومت خود را در برابر رطوبت از دست خواهد داد.
  • استفاده از پوشش های نانو: پوشش های ضد آب کننده نانو یکی از فناوری های نوین در این زمینه است. هرچند که این پوشش ها، سطوح را کاملاً ضد آب می کنند اما قیمت بالای آن ها، عملا استفاده از این پوشش ها را غیر اقتصادی کرده است.

تولید

برای تولید گچ ضد آب باید گچ را پس از پختن و آسیاب کردن، دانه بندی نمود. سپس افزودنی های پودری خاصی همچون اسید سیتریک، اسید تارتاریک، آهک هیدراته، پرلیت، زاج سفید و…. را با نسبت های دقیق و مشخص به آن اضافه نمود تا ملات حاصل علاوه بر اینکه خصوصیات گچی خود را حفظ کرده باشد، در مقابل آب خوردگی و رطوبت مقاوم بوده و به اصطلاح گچ ضد آب حاصل شود.

کاربرد

از این گچ برای استفاده در سطوحی که در معرض رطوبت شدید یا جریان مستقیم آب هستند استفاده می‌شود. از جمله سطوحی مانند سقف استخرها. یکی دیگر از کاربردهای این محصول، تولید قطعات گچی پیش ساخته ضد آب است که با بکارگیری این نوع گچ امکان‌پذیر خواهد بود.

قیمت

به دلیل روش تولید ویژه و بکار رفتن یکسری افزودنی خاص در تولید این محصول، قیمت گچ ضد آب بالاتر از انواع گچ معمولی بوده و در مقایسه با انواع گچ معمولی، قیمت گچ ضد آب حدوداً ۵ برابر خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این کالا می‌توانید مقاله گچ ضد آب را مطالعه کنید.

فهرست