استاندارد گچ ساختمانی

استاندارد گچ

شاید بارها شنیده اید که این وسیله استاندارد است یا فلان وسیله استاندارد نبود و اتفاق بدی افتاد.

هیچوقت فکر کرده اید که استاندارد یعنی چه ؟

استاندارد یعنی نظم و قانون . هر کاری که طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد می گویند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دریافت می کند.

مثلا وقتی یک خوراکی را می خرید و علامت استاندارد دارد یعنی اینکه این خوراکی آزمایش شده است و هیچ چیز خطرناک یا آلوده ای در آن وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت آن را میل کنید.

اما استاندارد فقط مربوط به مواد غدایی نیست و تقریباً همه کالاهای تولیدی در کشور باید استاندارد باشند. مثلا اگر کپسول گازی استاندارد نباشد ممکن است منفجر شود و حادثه بیافریند.

در مورد هر کالایی، سازنده یا تولید کننده آن باید یکسری مشخصات را رعایت کند که بعد مورد آزمایش قرار می گیرد تا کارآیی آن مشخص شود.

 مثلا در مورد اجاق گاز ، حتما باید کلیدهای روی چراغ گاز هنگامی بچرخد که کمی آنرا به داخل فشار دهیم . اینکار، احتمال اینکه  کلیدها توسط بچه ها چرخانده شود و سبب نشت گاز و حادثه شود، کاهش می دهد.

در ایران موسسه ای بنام استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران وجود دارد . این موسسه روش هایی را تعیین می کند و به تولید کنندگان می گوید که کالاهای خود را مطابق این روش ها بسازند. به این دستورالعمل ها استانداردهای ملی گفته می شود.

گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت مخصوص برخوردار است و به علت ویژگی‌هایی که دارد از زمان‌های قدیم در امر ساختن مسکن مورد مصرف قرار می‌گرفته است. از همین رو استاندارد بودن این کالا در زمان استفاده بسیار پر اهمیت خواهد بود.

بطورکلی سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، اخذ گواهینامه استاندارد گچ را برای واحدهای تولیدکننده انواع گچ ساختمانی در سراسر کشور اجباری نموده است.

این استانداردهای در بخش های مختلفی دسته بندی می گردند که مهمترین استاندارد صنعت گچ با شماره ۱۲۰۱۵-۱ شناخته می شود.

 

ویزگی های فیزیکی و مکانیکی گچ های ساختمانی

ویژگی ها گچ ساختمانی برای مصارف عمومی (گچ زیرکار) گچ ساختمانی برای سفیدکاری گچ ساختمانی برای فرآورده های گچی
مانده روی الک ۱٫۱۸ میلیمتر (نمره ۱۶) ۱۰ ۱٫۵ صفر
تاب فشاری – حداقل N/mm2 ۶ ۶ ۶
تاب خمشی – حداقل N/mm2 ۲ ۲ ۲
زمان گیرش ۷ – ۱۲ ۷ – ۱۲ ۷ – ۱۲
اولیه – در محدوده دقیقه
نهایی – حداکثر دقیقه ۳۰ ۳۰ ۳۰

 

دانلود فایل استاندارد گچ های ساختمانی و اندودهای گچی آماده

فهرست